Kia Sportage – ako sa vyvíjala naprieč rokmi

Keď poviem Kia Sportage, tak si väčšina ľudí predstaví moderné SUV populárne po celom svete.  To čo však veľa ľudí nevie, je práve vývoj tohto automobilu. Ako sa doplnila výbava, zmenil vzhľad vozidla a pár zaujímavostí k tomu sa dočítate práve v tomto článku o SUV Kia Sportage.

Ako sa to začalo

Prvá verzia tohto auta bola skonštruovaná v roku 1993 a bola veľmi podobná práve s Mazdou, s ktorou mala podobných viacero komponentov. Na úplnom začiatku bola vyrábaná len v Karmann factory v Nemecku, no neskôr sa jej výroba presunula aj do iných krajín, vrátane Slovenska. Aj vďaka tomu môžeme vyrábať Kiu Sportage v Žiline

Prvé autá boli odlišné od súčasných modelov vďaka dlhšiemu podvozku a inovatívne bolo aj zavedenie airbagov na kolená.

Druhá, tretia a štvrtá generácia

Od roku 2004 až po súčasnosť prešlo auto mnohými výraznými zmenami a žalo úspech naprieč celým svetom. 

Čo sa týka druhej generácie, najviditeľnejšou zmenou je určite veľkosť auta. Ako som už spomínala predtým, výroba Kia Sportage sa práve pri druhej generácií presunula aj ku nám na Slovensko – konkrétne do Tepličky nad Váhom. 

V tretej generácií sa tejto značke podarilo preraziť s úplne novým dizajnom a mnohými vylepšeniami. Niektorí autičkári považujú práve túto generáciu za prelomovú, či už kvôli novému naftovému motoru, alebo práve kvôli dizajnu, o ktorý sa postaral Peter Schreyer, zodpovedný aj za vzhľad Audi TT. Bola to pre neho určite výzva no oplatila sa, pretože v Amerike získalo titul auto roka.

Štvrtá generácia uzrela svetlo sveta uprostred roka 2015, kedy ju vo Frankfurte predstavili ako vylepšený model. Najviac očividná zmena oproti tretej generácií, je v dizajne prednej masky. Vďaka zrenovovanému vzhľadu sa podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu od 0,35 do 0,33. 

Ako ste sa dočítali, toto auto si prešlo mnohými dramatickými zmenami a nám neostáva nič iné, ako tešiť sa na najnovšie modely, konkrétne Kiu Sportage 2022. Čím nás prekvapí tentokrát? 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *