Kvetinový balkón v roku 2020

Izbové rastliny majú tiež svoju sezónu. Príprava na ňu začína už v januári a februári, kedy je vhodné rastliny presadiť, aby sme v priebehu marca mohli prihnojovaním začať novú sezónu. Ak ste tento termín premeškali, nezúfajte. Predjarné presádzanie izbových rastlín si môžete naplánovať na budúci rok – izbové rastliny sa totiž presádzajú raz za dva až tri roky. A to je zároveň ďalší dôvod na pripomienku do kalendára.

Základnými materiálmi na kvetináče a aj misky pod kvetináče sú keramika a plast. Okrem tohto zrejmého rozdielu, ktorý sa prejavuje následne v krehkosti či naopak odolnosti kvetináčov, je hlavným rozdielom spôsob, akým sa kvetináče vysporiadavajú s vodou. Keramický kvetináč nasáva vodu zo substrátu. To vyhovuje suchomilným rastlinám. Naopak, vlhkomilné budú v takomto kvetináči nešťastné. A ak zasadíte suchomilnú rastlinu do plastového kvetináča, môžete jej pripraviť krušné chvíle s odhnívaním koreňov v príliš vlhkom substráte.

Keď vyberáte kvetináče a misky pre svoje izbové rastliny, majte na pamäti aj to, že izbové rastliny nepotrebujú nárazové presadenie do príliš veľkého kvetináča. Vlastne, z hľadiska krásy im takýto postup škodí. Rastlinka sústredí svoje sily na tvorbu nových koreňov v novom priestore a prirodzene zanedbá tvorbu nadzemnej časti – a o tú nám predsa ide. Rastlinke úplne stačí kvetináč, ktorý bude o 2,5 až 5 centimetrov väčší, ako ten pôvodný. Samozrejmosťou je dostatok miesta na drenáž v spodnej časti kvetináča – či už tvorenú kamienkami alebo keramzitom. Veľmi podobná je situácia aj ohľadom truhlíkov. Truhlíky sa používajú na pestovanie rastlín v exteriéri, zvyčajne na parapetoch, ale aj u nich platí, že napríklad pelargónie je treba každý rok presadiť do nového substrátu – inak nemôžeme očakávať tie nádherné na kvety bohaté kaskády kvetov, ktoré obdivujeme na reklamných materiáloch predajcov kvetov. A samozrejme, pri výbere je vhodné zamerať sa na truhlíky so samozavlažovacou funkciou. Počas horúceho leta ich oceníte nielen vy, ale hlavne vaše rastlinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *